Qualification tournament Royal Pro 3C Cup 2018 | January 14th - March 10th 2018

Scheme, schedule & results as PDF document

- - - - - - - - - - - - - - -

Final result

- - - - - - - - - - - - - - -

Initial round (M#01 to M#16 / block#1)

Winners bracket round#1 (M#17 to M#24 / block#1) | Winners bracket round#2 (M#41 to M#44 / block#2) | Winners bracket round#3 (M#53 and M#54 / block#3) | Winners bracket round#4 decisive semi-final (M#60 / block#3)

Losers bracket round#1 (M#25 to M#32 / block#1) | Losers bracket round#2 (M#33 to M#40 / block#1) | Losers bracket round#3 (M#45 to M#48 / block#2) | Losers bracket round#4 (M#49 to M#52 / block#2) | Losers bracket round#5 (M#55 and M#56 / block#3) | Losers bracket round#6 (M#57 and M#58 / block#3) | Losers bracket round#7 (M#59 / block#3) | Losers bracket round#8 decisive semi-final (M#61 / block#3)

- - - - - - - - - - - - - - -

Regulations, info & time table

 

Final result

Rank Player Wins Defeats Set difference

Qualified for

RPC18 FINAL

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

5 0 +12 (15:3)

Qualified for

RPC18 FINAL

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

7 1 +18 (22:4)
3

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

4 2 +4 (13:9)
4

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

6 2 +12 (20:8)
5

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

3 2 +1 (10:9)
5

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

3 2 -1 (9:10)
7

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

3 2 +3 (12:9)
7

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

3 2 +0 (10:10)
9

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

3 2 +5 (12:7)
9

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

3 2 +1 (10:9)
9

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

3 2 -1 (9:10)
9

Kugel, R.

BC Stuttgart | Germany

2 2 +1 (7:6)
13

Volger, P.

BSA Innsbruck | Austria

2 2 +3 (9:6)
13

Volbracht, A.

BA Berlin | Germany

2 2 +2 (9:7)
13

Berger, C.

BC Basel | Switzerland

2 2 +1 (9:8)
13

De Haan, P.

BSA Innsbruck | Austria

2 2 +0 (6:6)
17

Klotz, D.

BSA Innsbruck | Austria

1 2 +0 (6:6)
17

Fischer, M.

BA Berlin | Germany

1 2 -1 (5:6)
17

Hofele, S.

BC Stuttgart | Germany

1 2 -1 (5:6)
17

Boode, J.

BC Zurich | Switzerland

1 2 -2 (4:6)
17

Müller, F.

BC Munich | Germany

1 2 -3 (5:8)
17

Sparer, P.

BSA Innsbruck | Austria

1 2 -3 (4:7)
17

Al-Mamar, N.

BC Elite Vienna | Austria

1 2 -3 (3:6)
17

Adamo, B.

BC Basel | Switzerland

1 2 -4 (3:7)
25

Felgenträger, K.

BA Berlin | Germany

0 2 -4 (2:6)
25

Riml, J.

BSA Innsbruck | Austria

0 2 -5 (1:6)
25

Steiner, E.

BC Basel | Switzerland

0 2 -5 (1:6)
25

Erdtner, M.

BSA Innsbruck | Austria

0 2 -6 (0:6)

 

Initial round | M#01 to M#16 | block#1

M#01 | winner to M#17, loser to M#25

Fischer, M.

BA Berlin | Germany

3 0 Bye
M#02 | winner to M#17, loser to M#25

Volger, P.

BSA Innsbruck | Austria

2 3

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

M#03 | winner to M#18, loser to M#26

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

3 0

Hofele, S.

BC Stuttgart | Germany

M#04 | winner to M#18, loser to M#26

Sparer, P.

BSA Innsbruck | Austria

3 1

Steiner, E.

BC Basel | Switzerland

M#05 | winner to M#19, loser to M#27

Riml, J.

BSA Innsbruck | Austria

1 3

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

M#06 | winner to M#19, loser to M#27

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

3 0

Boode, J.

BC Zurich | Switzerland

M#07 | winner to M#20, loser to M#28

Berger, C.

BC Basel | Switzerland

3 0 Bye
M#08 | winner to M#20, loser to M#28

De Haan, P.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

M#09 | winner to M#21, loser to M#29

Kugel, R.

BC Stuttgart | Germany

3 0 Bye
M#10 | winner to M#21, loser to M#29

Klotz, D.

BSA Innsbruck | Austria

1 3

Adamo, B.

BC Basel | Switzerland

M#11 | winner to M#22, loser to M#30

Erdtner, M.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

M#12 | winner to M#22, loser to M#30

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

3 0

Al-Mamar, N.

BC Elite Vienna | Austria

M#13 | winner to M#23, loser to M#31

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

3 0

Felgenträger, K.

BA Berlin | Germany

M#14 | winner to M#23, loser to M#31

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

M#15 | winner to M#24, loser to M#32

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

3 0 Bye
M#16 | winner to M#24, loser to M#32

Müller, F.

BC Munich | Germany

3 2

Volbracht, A.

BA Berlin | Germany

 

Winners bracket round#1 | M#17 to M#24 | block#1

M#17winner to M#41, loser to M#40

Fischer, M.

BA Berlin | Germany

1 3

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

M#18winner to M#41, loser to M#39

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

3 0

Sparer, P.

BSA Innsbruck | Austria

M#19winner to M#42, loser to M#38

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

3 1

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

M#20winner to M#42, loser to M#37

Berger, C.

BC Basel | Switzerland

2 3

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

M#21winner to M#43, loser to M#36

Kugel, R.

BC Stuttgart | Germany

3 0

Adamo, B.

BC Basel | Switzerland

M#22winner to M#43, loser to M#35

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

3 2

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

M#23winner to M#44, loser to M#34

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

3 0

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

M#24winner to M#44, loser to M#33

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

3 2

Müller, F.

BC Munich | Germany

 

Winners bracket round#2 | M#41 to M#44 | block#2

M#41winner to M#53, loser to M#52

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

3 1

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

M#42winner to M#53, loser to M#51

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

3 1

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

M#43winner to M#54, loser to M#50

Kugel, R.

BC Stuttgart | Germany

1 3

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

M#44winner to M#54, loser to M#49

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

3 2

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

 

Winners bracket round#3 | M#53 and M#54 | block#3

M#53winner to M#60, loser to M#58

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

0 3

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

M#54winner to M#60, loser to M#57

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

1 3

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

 

Winners bracket round#4 decisive semi-final | M#60 | block#3

M#60 | winner is qualified
for FINAL, loser to M#61

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

0 3

Efler, A.

BS Efler Hinterbrühl | Austria

 

Losers bracket round#1 | M#25 to M#32 | block#1

M#25winner to M#33
Bye 0 3

Volger, P.

BSA Innsbruck | Austria

M#26winner to M#34

Hofele, S.

BC Stuttgart | Germany

3 0

Steiner, E.

BC Basel | Switzerland

M#27winner to M#35

Riml, J.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Boode, J.

BC Zurich | Switzerland

M#28winner to M#36

Bye

0 3

De Haan, P.

BSA Innsbruck | Austria

M#29winner to M#37

Bye

0 3

Klotz, D.

BSA Innsbruck | Austria

M#30winner to M#38

Erdtner, M.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Al-Mamar, N.

BC Elite Vienna | Austria

M#31winner to M#39

Felgenträger, K.

BA Berlin | Germany

2 3

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

M#32winner to M#40

Bye

0 3

Volbracht, A.

BA Berlin | Germany

 

Losers bracket round#2 | M#33 to M#40 | block#1

M#33winner to M#45

Volger, P.

BSA Innsbruck | Austria

3 0

Müller, F.

BC Munich | Germany

M#34winner to M#45

Hofele, S.

BC Stuttgart | Germany

2 3

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

M#35winner to M#46

Boode, J.

BC Zurich | Switzerland

1 3

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

M#36winner to M#46

De Haan, P.

BSA Innsbruck | Austria

3 0

Adamo, B.

BC Basel | Switzerland

M#37winner to M#47

Klotz, D.

BSA Innsbruck | Austria

2 3

Berger, C.

BC Basel | Switzerland

M#38winner to M#47

Al-Mamar, N.

BC Elite Vienna | Austria

0 3

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

M#39winner to M#48

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

3 1

Sparer, P.

BSA Innsbruck | Austria

M#40winner to M#48

Volbracht, A.

BA Berlin | Germany

3 1

Fischer, M.

BA Berlin | Germany

 

Losers bracket round#3 | M#45 to M#48 | block#2

M#45winner to M#49

Volger, P.

BSA Innsbruck | Austria

1 3

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

M#46winner to M#50

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

3 0

De Haan, P.

BSA Innsbruck | Austria

M#47winner to M#51

Berger, C.

BC Basel | Switzerland

1 3

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

M#48winner to M#52

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

3 1

Volbracht, A.

BA Berlin | Germany

 

Losers bracket round#4 | M#49 to M#52 | block#2

M#49winner to M#55

Aktas, S.

BC Stuttgart | Germany

1 3

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

M#50winner to M#55

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

3 0

Kugel, R.

BC Stuttgart | Germany

M#51winner to M#56

Bachmaier, R.

BC Regensburg | Germany

2 3

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

M#52winner to M#56

Mete, A.

BSA Innsbruck | Austria

0 3

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

 

Losers bracket round#5 | M#55 and M#56 | block#3

M#55winner to M#57

Behzat, C.

BC Zurich | Switzerland

1 3

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

M#56winner to M#58

Stamm, L.

BA Berlin | Germany

0 3

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

 

Losers bracket round#6 | M#57 and M#58 | block#3

M#57winner to M#59

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

3 0

Canturk, K.

BC Zurich | Switzerland

M#58winner to M#59

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

3 0

Condello, N.

BC Stuttgart | Germany

 

Losers bracket round#7 | M#59 | block#3

M#59winner to M#61

Lindemann, R.

BCC Witten | Germany

0 3

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

 

Losers bracket round#8 decisive semi-final | M#61 | block#3

M#61 | winner is qualified
for FINAL

Schmied, G.

BC Elite Vienna | Austria

3 1

Van Tran, N.

BC Stuttgart | Germany

 

Regulations, info & time table

Double elimination, no seeded players. The 2 winners of the semi-final matches M#60 and M#61 (see scheme) are qualified for the final tournament on April 7th. Final tournament with € 10,000 total prize money on April 7th 2018 in Oosterhout (Netherlands).

Sets to 7 points without max. innings and without equalizing innings, best of 5 sets / 3 winning sets, "classic" set system / no "Open End" format. All matches may be played up to a fixed deadline by self-organization - all matches not played until the deadline are then played according to the organization by the MYWEBSPORT sports department on a fixed day.

Block#1 | M#1 to M#40

  • January 14th to February 9th (deadline): Self-organization of matches
  • February 10th, from 10:00am / full day: All not yet played matches will be played on that day.

Block#2 | M#41 to M#52

  • February 11th to February 23rd (deadline): Self-organization of matches
  • February 24th, from 10:00am / full day: All not yet played matches will be played on that day.

Block#3 | M#53 to M#61

  • February 25th to March 9th (deadline): Self-organization of matches
  • March 10th, from 10:00am / full day: All not yet played matches will be played on that day.